  • V420LC20CPX2855
V420LC20CPX2855
advertisement
Manufacturer No:
V420LC20CPX2855
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V420LC20CPX2855
Package:
Disc 14mm
Datasheet:
V420LC20CPX2855
Description:
VARISTOR 680V 6.5KA DISC 14MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V420LC20CPX2855
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Max Voltage Rating (AC)
    420V
  • Max Surge Current
    6.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    80pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    748V
  • Energy
    185J
  • Varistor Voltage (Min)
    612V
  • Maximum AC Volts
    420V
  • Varistor Voltage
    680V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    25 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 14mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA