  • V430RA16X2749
V430RA16X2749
advertisement
Manufacturer No:
V430RA16X2749
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V430RA16X2749
Package:
Radial, Box
Datasheet:
V430RA16X2749
Description:
Varistors VARISTOR RA SERIES LEAD FREE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V430RA16X2749
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Radial, Box
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2009
  • Series
    RA
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Capacitance
    450pF
  • Voltage - Rated DC
    369V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    6.3mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    275V
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Max Output Current
    4.5kA
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    275V
  • Max Voltage Rating (DC)
    369V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    710V
  • Max Surge Current
    4.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    450pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    473V
  • Energy
    75J
  • Varistor Voltage (Min)
    387V
  • Varistor Voltage
    430V
  • Clamping Current
    50A
  • Length
    19.7mm
  • Width
    15.1mm