  • V50731530000G
V50731530000G
advertisement
Manufacturer No:
V50731530000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-V50731530000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.150 3.81mm Green 1 Levels DIN Rail Receptacle, Male Pins V5 Thermoplastic Tin Brass
Step5Bar-code shipping tag
V50731530000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Brass
  • Mounting Type
    DIN Rail
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    V5
  • Feature
    Mating Flange
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Receptacle, Male Pins
  • Number of Positions
    7
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.150 3.81mm
  • Insulation Height
    0.524 13.30mm
  • Termination Style
    Screw - Leaf Spring, Wire Guard
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Wire Gauge or Range - AWG
    14-28 AWG
  • Current - UL
    8A
  • Torque - Screw
    0.245 Nm (2.17 Lb-In)
  • Wire Strip Length
    6mm