  • V571HC40
V571HC40
advertisement
Manufacturer No:
V571HC40
Manufacturer:
Littelfuse
HK JDW NO:
461-V571HC40
Package:
Disc 40mm, Formed Tabs
Datasheet:
V571HC40
Description:
VARISTOR 910V 40KA DISC 40MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V571HC40
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to V571HC40.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Bolt, Surface Mount
  • Mounting Type
    Bolt Mount
  • Package / Case
    Disc 40mm, Formed Tabs
  • Terminal Shape
    LUG
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2005
  • Series
    HC
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Through Hole
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    2.2nF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    730V
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Voltage - Rated AC
    575V
  • Rated Power Dissipation (P)
    2W
  • Max Output Current
    40kA
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    575V
  • Terminal Placement
    RADIAL
  • Max Voltage Rating (DC)
    730V
  • Clamping Voltage
    1.48kV
  • Max Surge Current
    40kA
  • Capacitance @ Frequency
    2200pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    1.001kV
  • Energy
    770J
  • Varistor Voltage (Min)
    819V
  • Varistor Voltage
    910V
  • Diameter
    40mm