  • V60100PW-M3/4W
V60100PW-M3/4W
advertisement
Manufacturer No:
V60100PW-M3/4W
HK JDW NO:
884-V60100PW-M3/4W
Package:
TO-3P-3 Full Pack
Datasheet:
V60100PW-M3/4W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V60100PW-M3/4W
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-3P-3 Full Pack
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2016
  • Series
    TMBS®
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW POWER LOSS
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Pin Count
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    860mV @ 30A
  • Forward Current
    60A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Max Surge Current
    350A
  • Application
    EFFICIENCY
  • Forward Voltage
    860mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    30A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    350A