  • V68ZS3PX2855
V68ZS3PX2855
advertisement
Manufacturer No:
V68ZS3PX2855
HK JDW NO:
461-V68ZS3PX2855
Package:
Disc 10mm
Step5Bar-code shipping tag
V68ZS3PX2855
  • Max Voltage Rating (DC)
    56V
  • Max Surge Current
    500A
  • Capacitance @ Frequency
    1850pF @ 1MHz
  • Varistor Voltage (Max)
    74.8V
  • Energy
    6.5J
  • Varistor Voltage (Min)
    61.2V
  • Varistor Voltage (Typ)
    68V
  • Maximum AC Volts
    40V
  • Varistor Voltage
    68V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    Disc 10mm
  • Operating Temperature
    -55°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    ZS
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Packing Method
    TR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Max Voltage Rating (AC)
    40V