  • V72472500000G
V72472500000G
advertisement
Manufacturer No:
V72472500000G
Manufacturer:
Amphenol Anytek
HK JDW NO:
48-V72472500000G
Package:
Datasheet:
Description:
Bulk 0.197 5.00mm Green 1 Levels Through Hole Header, Female Sockets V7 Thermoplastic Tin Phosphor Bronze
Step5Bar-code shipping tag
V72472500000G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Contact Material
    Phosphor Bronze
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Housing Material
    Thermoplastic
  • Operating Temperature
    -40°C~115°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    V7
  • Feature
    Mating Flange, Retention Latches
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Header, Female Sockets
  • Number of Positions
    24
  • Color
    Green
  • Pitch
    0.197 5.00mm
  • Insulation Height
    0.748 19.00mm
  • Termination Style
    Solder
  • Contact Tail Length
    0.138 3.50mm
  • Number of Levels
    1
  • Contact Mating Finish
    Tin
  • Voltage - UL
    300V
  • Current - UL
    10A