  • V72B36H250BN
V72B36H250BN
advertisement
Manufacturer No:
V72B36H250BN
HK JDW NO:
834-V72B36H250BN
Package:
9-DIP Module
Step5Bar-code shipping tag
V72B36H250BN
  • Package / Case
    9-DIP Module
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Series
    MINI (250W)
  • Size / Dimension
    2.28Lx2.20W x 0.50 H 57.9mmx55.9mmx12.7mm
  • Pbfree Code
    no
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    9
  • Terminal Finish
    GOLD
  • Power (Watts)
    250W
  • Max Power Dissipation
    250W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Base Part Number
    V72B36H250
  • Pin Count
    9
  • JESD-30 Code
    R-XDMA-P9
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Efficiency
    87.7%
  • Voltage - Isolation
    3kV
  • Voltage - Input (Max)
    72V
  • Output Voltage
    36V
  • Max Output Current
    6.94A
  • Voltage - Output 1
    36V
  • Voltage - Input (Min)
    43V
  • Input Voltage-Nom
    72V
  • Height
    15.748mm
  • Width
    55.88mm