  • V9-20S23D900
V9-20S23D900
advertisement
Manufacturer No:
V9-20S23D900
HK JDW NO:
384-V9-20S23D900
Package:
Datasheet:
V9-20S23D900
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
V9-20S23D900
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Current Rating
    20.1A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    250V
  • Body Length or Diameter
    27.8mm
  • Body Breadth
    10.3 mm
  • Actuator Type
    Round (Pin Plunger)
  • Circuit
    SPST-NO
  • Switch Function
    Off-Mom
  • Electrical Life
    6,000 Cycles
  • Throw Configuration
    SPST
  • Mechanical Life
    5,000,000 Cycles
  • Switch Type
    SNAP ACTING/LIMIT SWITCH
  • Operating Force
    510gf
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    20.1A@250VAC
  • Overtravel
    0.026 (0.7mm)
  • Differential Travel
    0.047 (1.2mm)
  • Pretravel
    0.075 (1.9mm)
  • Operating Position
    0.567 (14.4mm)
  • Actuator Travel
    2.6 mm
  • Pre-Travel-Max
    1.9 mm
  • Body Height
    15.9mm
  • RoHS Status
    RoHS Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Contact Material
    Silver
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Series
    V9
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • ECCN Code
    EAR99
  • HTS Code
  • Current Rating (Amps)
    20A AC