  • VBO160-18NO7
VBO160-18NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO160-18NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VBO160-18NO7
Datasheet:
VBO160-18NO7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VBO160-18NO7
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    PWS-E
  • Number of Pins
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • Additional Feature
    UL RECOGNIZED
  • Subcategory
    Bridge Rectifier Diodes
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VBO160
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1800V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.43V @ 300A
    2.8kA
  • Current - Average Rectified (Io)
    174A
  • Forward Voltage
    1.43V
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    2750A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.8kV
  • Height
    30mm
  • Length
    94mm
  • Width
    54mm