  • VBO19-12NO7
VBO19-12NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO19-12NO7
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VBO19-12NO7
Package:
Slim-PAC
Datasheet:
VBO19-12NO7
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VBO19-12NO7
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Slim-PAC
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2003
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • HTS Code
  • Technology
    Standard
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X4
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    4
  • Configuration
    BRIDGE, 4 ELEMENTS
  • Diode Type
    Single Phase
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    300μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.12V @ 7A
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Max Reverse Leakage Current
    300μA
  • Max Surge Current
    100A
  • Average Rectified Current
    21A
  • Number of Phases
    1
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    90A
  • Voltage - Peak Reverse (Max)
    1.2kV
  • Height
    6mm
  • Length
    47mm
  • Width
    30.3mm