  • VBO68-12NO7
VBO68-12NO7
advertisement
Manufacturer No:
VBO68-12NO7
HK JDW NO:
401-VBO68-12NO7
Package:
ECO-PAC1
Datasheet:
VBO68-12NO7
Step5Bar-code shipping tag
VBO68-12NO7
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ECO-PAC1
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2010
  • Technology
    Standard
  • Terminal Form
    PIN/PEG
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VBO68
  • Pin Count
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 1200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.14V @ 30A
  • Max Reverse Leakage Current
    500μA
  • Max Surge Current
    530A
  • Forward Voltage
    1.5V
  • Average Rectified Current
    68A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    500μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    1.2kV
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    595A
  • Height
    9mm
  • Length
    47mm
  • Width
    30.3mm