  • VC121048G101RP
VC121048G101RP
advertisement
Manufacturer No:
VC121048G101RP
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VC121048G101RP
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
Description:
VARISTOR 62V 220A 1210
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VC121048G101RP
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    9 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCV
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Material
    Zinc
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Series
    TransGuard®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    450pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    48V
  • Packing Method
    TR
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    34V
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Operating Supply Voltage
    48V
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    34V
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Max Voltage Rating (DC)
    48V
  • Clamping Voltage
    100V
  • Max Surge Current
    220A
  • Capacitance @ Frequency
    500pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    68.2V
  • Energy
    0.90J
  • Varistor Voltage (Min)
    55.8V
  • Maximum AC Volts
    34V
  • Varistor Voltage
    62V
  • Clamping Current
    5A
  • Width
    2.49mm