  • VCO790-600TY
VCO790-600TY
advertisement
Manufacturer No:
VCO790-600TY
Manufacturer:
RFMD
HK JDW NO:
673-VCO790-600TY
Package:
16-QFN, Variant
Datasheet:
VCO790-600TY
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VCO790-600TY
  • Package / Case
    16-QFN, Variant
  • Surface Mount
    YES
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C
  • Packaging
    Tray
  • Size / Dimension
    0.500Lx0.500W 12.70mmx12.70mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    5A991.G
  • HTS Code
  • Subcategory
    Other Oscillators
  • Voltage - Supply
    5V
  • Supply Voltage
    5V
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Operating Frequency
    800MHz
  • Power Supplies
    5V
  • Oscillator Type
    VOLTAGE CONTROLLED OSCILLATOR
  • Supply Current-Max
    30mA
  • Output Power
    5.5dBm
  • Frequency Range
    400MHz~800MHz
  • Operating Frequency-Max
    800MHz
  • Control Voltage-Min
    0.5V
  • Operating Frequency-Min
    400MHz
  • Frequency - Cutoff or Center
    600MHz
  • Icc Max
    30mA
  • Phase Noise Typ (dBc/Hz)
    -102
  • 2nd Harmonic, Typ (dBc)
    -5
  • Tuning Voltage (VDC)
    0.5V~20V
  • Power (dBm)
    5.5 ±4
  • Pushing (MHz/V)
    2
  • Modulation Sensitivity
    36 MHz/V
  • Offset Frequency
    1kHz
  • Height
    0.156 3.96mm