  • VDRS07H300BKE
VDRS07H300BKE
advertisement
Manufacturer No:
VDRS07H300BKE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VDRS07H300BKE
Package:
Disc 9mm
Datasheet:
VDRS07H300BKE
Description:
Var MOV 300VAC/385VDC 1200A 470V Radial Bulk
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VDRS07H300BKE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 9mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    VDRS
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    130pF
  • Depth
    5.3mm
  • Lead Pitch
    5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    300V
  • Max Voltage Rating (DC)
    385V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    800V
  • Max Surge Current
    1.2kA
  • Capacitance @ Frequency
    130pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    517V
  • Energy
    40J
  • Varistor Voltage (Min)
    423V
  • Varistor Voltage (Typ)
    470V
  • Maximum AC Volts
    300V
  • Varistor Voltage
    470V
  • Maximum DC Volts
    385V
  • Current - Surge
    1.2kA
  • Clamping Current
    10A