  • VDRS10P140BSE
VDRS10P140BSE
advertisement
Manufacturer No:
VDRS10P140BSE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VDRS10P140BSE
Package:
Disc 12mm
Datasheet:
VDRS10P140BSE
Description:
VARISTOR 220V 2.5KA DISC 12MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VDRS10P140BSE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 12mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2012
  • Series
    VDRS
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    Radial
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    540pF
  • Voltage - Rated DC
    180V
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Current Rating
    25A
  • Voltage - Rated AC
    140V
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.4W
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    140V
  • Max Voltage Rating (DC)
    180V
  • Clamping Voltage
    370V
  • Max Surge Current
    2.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    540pF @ 1kHz
  • Varistor Voltage (Max)
    242V
  • Energy
    33J
  • Varistor Voltage (Min)
    198V
  • Maximum AC Volts
    140V
  • Varistor Voltage
    220V
  • Clamping Current
    25A
  • Diameter
    13.5mm
  • Width
    17mm