  • VDRS14G020TSE
VDRS14G020TSE
advertisement
Manufacturer No:
VDRS14G020TSE
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VDRS14G020TSE
Package:
Disc 16mm
Datasheet:
VDRS14G020TSE
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VDRS14G020TSE
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    21 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 16mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    VDRS
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    7.5nF
  • Packing Method
    AMMO PACK
  • Technology
    METAL OXIDE FILM
  • Depth
    4.4mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Rated Power Dissipation (P)
    0.6W
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    20V
  • Max Voltage Rating (DC)
    26V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    65V
  • Max Surge Current
    1kA
  • Capacitance @ Frequency
    7500pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    36.3V
  • Energy
    8.8J
  • Varistor Voltage (Min)
    29.7V
  • Varistor Voltage (Typ)
    33V
  • Maximum AC Volts
    20V
  • Varistor Voltage
    33V
  • Clamping Current
    10A