  • VDRS14T060TME
VDRS14T060TME
advertisement
Manufacturer No:
VDRS14T060TME
Manufacturer:
Vishay BC Components
HK JDW NO:
886-VDRS14T060TME
Package:
Disc 16mm
Datasheet:
VDRS14T060TME
Description:
Var MOV 60VAC/85VDC 4500A 100V Radial T/R
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VDRS14T060TME
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Contact Plating
    Tin
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 16mm
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2014
  • Series
    VDRS
  • Part Status
    Active
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Capacitance
    2.3nF
  • Depth
    4.4mm
  • Lead Pitch
    7.5mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    60V
  • Max Voltage Rating (DC)
    85V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    165V
  • Max Surge Current
    4.5kA
  • Capacitance @ Frequency
    2300pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    110V
  • Energy
    24J
  • Varistor Voltage (Min)
    90V
  • Varistor Voltage (Typ)
    100V
  • Maximum AC Volts
    60V
  • ESD Protection
    No
  • Varistor Voltage
    100V
  • Maximum DC Volts
    85V
  • Current - Surge
    4.5kA
  • Clamping Current
    50A