  • VE07M00300K--
VE07M00300K--
advertisement
Manufacturer No:
VE07M00300K--
Manufacturer:
AVX Corporation
HK JDW NO:
66-VE07M00300K--
Package:
Disc 7mm
Datasheet:
VE07M00300K--
Description:
VARISTOR 47V 100A DISC 7MM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VE07M00300K--
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Radial, Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    Disc 7mm
  • Terminal Shape
    WIRE
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2006
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    580pF
  • Subcategory
    Non-linear Resistors
  • Voltage - Rated DC
    38V
  • Depth
    3.8mm
  • Resistor Type
    VARISTOR
  • Voltage - Rated AC
    30V
  • Lead Pitch
    5.08mm
  • Number of Circuits
    1
  • Max Voltage Rating (AC)
    30V
  • Max Voltage Rating (DC)
    38V
  • Lead/Base Style
    Radial
  • Clamping Voltage
    93V
  • Max Surge Current
    100A
  • Capacitance @ Frequency
    580pF @ 1kHz
  • Voltage Tolerance
    10%
  • Varistor Voltage (Max)
    52V
  • Energy
    0.40J
  • Varistor Voltage (Min)
    42V
  • Maximum AC Volts
    30V
  • Varistor Voltage
    47V
  • Clamping Current
    1A
  • Diameter
    7mm