  • VEH40US24
VEH40US24
advertisement
Manufacturer No:
VEH40US24
Manufacturer:
XP Power
HK JDW NO:
906-VEH40US24
Package:
Datasheet:
VEH40US24
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 40W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VEH40US24
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to VEH40US24.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Input Connector
    IEC 320-C14
  • Output Connector
    Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
  • No Load Power Consumption
    300mW Max
  • Height
    30.226mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mount
    Desktop
  • Weight
    0.62lb 281.23g
  • Operating Temperature
    0°C~60°C
  • Published
    2014
  • Series
    VEH40 (40W)
  • Size / Dimension
    4.21Lx1.85W x 1.19 H 107.0mmx47.0mmx30.1mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Connector Type
    Plug
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Max Power Dissipation
    40W
  • Efficiency
    Level V
  • Max Output Current
    1.67A
  • Polarity
    Positive
  • Polarization
    Positive Center
  • Voltage - Input
    90V~264VAC
  • Input Type
    Cord (Sold Separately)
  • Output Power
    40W
  • Voltage - Output
    24V