  • VFK400W-Q48-S12
VFK400W-Q48-S12
advertisement
Manufacturer No:
VFK400W-Q48-S12
Manufacturer:
CUI Inc.
HK JDW NO:
193-VFK400W-Q48-S12
Package:
Module
Datasheet:
VFK400W-Q48-S12
Description:
Quantity:
In Stock : 8
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Details
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VFK400W-Q48-S12
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    Module
  • Weight
    1.179794kg
  • Operating Temperature
    -40°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    VFK400W (400W)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    7.84Lx4.99W x 1.54 H 199.0mmx126.8mmx39.0mm
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    13
  • Type
    Enclosed
  • Max Power Dissipation
    400W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    87%
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    12V
  • Voltage - Input (Min)
    20V
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    33.6A
  • Output Power
    400W
  • Isolation
    Isolated
  • Height
    39.116mm