  • VHFD37-14IO1
VHFD37-14IO1
advertisement
Manufacturer No:
VHFD37-14IO1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-VHFD37-14IO1
Package:
V1A-PAK
Datasheet:
VHFD37-14IO1
Description:
RECT BRIDGE 1PH 1400V V1A-PAK
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VHFD37-14IO1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    V1A-PAK
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2000
  • JESD-609 Code
    e1
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VHFD
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    BRIDGE, HALF-CONTROLLED WITH BUILT-IN FREE-WHEELING AND FIELD DIODE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Hold Current
    100mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    1.4kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    320A 350A
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    65mA
  • On-State Current-Max
    36000A
  • Structure
    Bridge, Single Phase - SCRs/Diodes (Layout 1)
  • Repetitive Peak Off-state Voltage
    1400V
  • Leakage Current (Max)
    0.3mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    36A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    350 A
  • Repetitive Peak Reverse Voltage
    1400V
  • Number of SCRs, Diodes
    2 SCRs, 4 Diodes
  • RMS On-state Current-Max
    31A