  • VII130-06P1
VII130-06P1
advertisement
Manufacturer No:
VII130-06P1
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
401-VII130-06P1
Package:
ECO-PAC2
Datasheet:
VII130-06P1
Description:
Trans IGBT Module N-CH 600V 121A 10-Pin ECO-PAC 2
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VII130-06P1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    VII
  • Pin Count
    11
  • JESD-30 Code
    R-XUFM-X7
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    2
  • Configuration
    Half Bridge
  • Element Configuration
    Dual
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Turn On Delay Time
    25 ns
  • Power - Max
    379W
  • Transistor Application
    POWER CONTROL
  • Polarity/Channel Type
    N-CHANNEL
  • Input
    Standard
  • Turn-Off Delay Time
    150 ns
  • Collector Emitter Voltage (VCEO)
    600V
  • Max Collector Current
    121A
  • Current - Collector Cutoff (Max)
    1.2mA
  • Collector Emitter Breakdown Voltage
    600V
  • Input Capacitance
    4.2nF
  • Turn On Time
    36 ns
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
    2.9V @ 15V, 130A
  • Turn Off Time-Nom (toff)
    180 ns
  • IGBT Type
    NPT
  • NTC Thermistor
    Yes
  • Gate-Emitter Voltage-Max
    20V
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce
    4.2nF @ 25V
  • VCEsat-Max
    2.9 V
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Screw
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    ECO-PAC2
  • Number of Pins
    10
  • Transistor Element Material
    SILICON
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Gold (Au) - with Nickel (Ni) barrier
  • Subcategory
    Insulated Gate BIP Transistors
  • Max Power Dissipation
    379W