  • VIPER100ASPTR-E
VIPER100ASPTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VIPER100ASPTR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VIPER100ASPTR-E
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VIPER100ASPTR-E
Description:
10 Terminations8V~15V 10 Pin VIPER100 AC to DC power converterVIPER? Series 1 OutputsUp to 200kHz
Purchasing and Inquiry
VIPER100ASPTR-E Overview
This ac to dc converter is embedded in package PowerSO-10 Exposed Bottom Pad .The AC/DC power converter type is Tape & Reel (TR) .Surface Mount mounts this AC/DC converter.In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING REGULATOR is employed.Up to 200kHz is the switching frequency.As long as the supply voltage (Vcc/Vdd) is within the range of 8V~15V , the AC/DC converter may be used.There have been 10 terminations of this program.There are 10 pins on the ac/dc converter.There are no problem mounting the ac dc converters by Surface Mount .The AC to DC converter belongs to the manufacturer family of VIPER? .Search similar acdc converters based on VIPER100 family members.There are 1 outputs to run.Switching Regulator or Controllers includes the ac to dc conversions.We have set the output current to 3A .In this AC to DC transformer, the output voltage is 700V .The maximum supply current is 16A .The maximum 125°C ensures that the AC to DC power converter runs stablily.Minimum working temperature of this isolated switch must not be lower than 25°C .
VIPER100ASPTR-E Features
Packaged with PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Switching Frequency at Up to 200kHz
With 10 pins
Output Current at 3A
VIPER100ASPTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VIPER100ASPTR-E AC DC Converters applications.
  • Battery Chargers
  • Standby power supplies for TV
  • Tablets
  • Replaces linear transformers
  • Universal Off-Line Power Supplies
  • Adapters
  • Battery Chargers
  • Power Adaptors
  • Standby Power Supplies
  • Networking
Step5Bar-code shipping tag
VIPER100ASPTR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VIPER™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    10
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    25°C
  • Power (Watts)
    100W
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    82W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Base Part Number
    VIPER100
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    700V
  • Input Voltage-Nom
    13V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Operating Supply Current
    15.5mA
  • Output Current
    3A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8V~15V
  • Max Supply Current
    16A
  • Control Features
    EN, Frequency Control, Soft Start
  • Input Voltage (Min)
    9V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    Up to 200kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    50ns
  • Fall Time (Typ)
    100 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Temperature
  • Max Duty Cycle
    50 %
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    11V
  • Height Seated (Max)
    3.65mm
  • Length
    9.4mm
  • Width
    7.5mm