  • VIPER50ASPTR-E
VIPER50ASPTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VIPER50ASPTR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VIPER50ASPTR-E
Package:
PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Datasheet:
VIPER50ASPTR-E
Description:
8V~15V 10 Pin VIPER50 AC to DC power converterVIPER? Series 1 OutputsUp to 200kHz
Purchasing and Inquiry
VIPER50ASPTR-E Overview
An embedded ac to dc converter is included in PowerSO-10 Exposed Bottom Pad package.It is available in Tape & Reel (TR) AC/DC power converter.There is a mounting point for this AC/DC converter in the way of Surface Mount .Switching frequency reaches Up to 200kHz Hz.Vcc/Vdd can be used within the range of 8V~15V supply voltage.On the ac/dc converter, there are 10 pins.The ac dc converters is suitable for mounting by Surface Mount .A member of the VIPER? manufacturer family, it has the following characteristics.You can search similar acdc converters based on VIPER50 family.There are 1 outputs to run.We are setting the output current to 1.5A .In this AC to DC transformer, the output voltage is 700V .There is a maximum supply current of 14mA that AC to DC converter can handle.When the maximum 125°C is set, the AC to DC power converter runs steadily.Temperatures below [25°C are not allowed to be used on this isolated switch.
VIPER50ASPTR-E Features
Packaged with PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
Switching Frequency at Up to 200kHz
With 10 pins
Output Current at 1.5A
VIPER50ASPTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VIPER50ASPTR-E AC DC Converters applications.
  • Power adapters for network devices
  • Auxiliary Power Supply
  • Off--line Battery Charger
  • MP3
  • Appliances
  • Adapters
  • Lighting controls
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • AC/DC LED Driver applications
  • Battery chargers for media tablets
Step5Bar-code shipping tag
VIPER50ASPTR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    PowerSO-10 Exposed Bottom Pad
  • Number of Pins
    10
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    VIPER™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    25°C
  • Power (Watts)
    50W
  • Max Power Dissipation
    60W
  • Base Part Number
    VIPER50
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    700V
  • Operating Supply Current
    14mA
  • Output Current
    1.5A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8V~15V
  • Max Supply Current
    14mA
  • Control Features
    Frequency Control, Soft Start, Sync
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    Up to 200kHz
  • Rise Time
    50ns
  • Fall Time (Typ)
    100 ns
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Temperature
  • Max Duty Cycle
    50 %
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    11V