  • VJ1206Y102MXEMC
VJ1206Y102MXEMC
advertisement
Manufacturer No:
VJ1206Y102MXEMC
HK JDW NO:
877-VJ1206Y102MXEMC
Datasheet:
VJ1206Y102MXEMC
Description:
VJ 1000pF 500V Ceramic Capacitor ±20% X7R 0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm -55°C~150°C Surface Mount, MLCC 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
VJ1206Y102MXEMC
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Depth
    1.6mm
  • Dielectric
    X7R
  • Length
    3.2mm
  • Thickness (Max)
    0.067 1.70mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Operating Temperature
    -55°C~150°C
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Temperature Coefficient
    X7R
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Applications
    General Purpose
  • Voltage - Rated
    500V