  • VJ1210A102KXEAT
VJ1210A102KXEAT
advertisement
Manufacturer No:
VJ1210A102KXEAT
Manufacturer:
Vishay Vitramon
HK JDW NO:
877-VJ1210A102KXEAT
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
VJ1210A102KXEAT
Purchasing and Inquiry
VJ1210A102KXEAT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 being the highest temperature coefficient.A voltage of 500V can be used for operation.
VJ1210A102KXEAT Features
a size/dimension of 0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
with C0G NP0 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 500V
VJ1210A102KXEAT Applications
There are a lot of Vishay Vitramon VJ1210A102KXEAT applications of ceramic capacitors.
  • Power supply circuit
  • Servers, PCs, tablets
  • General electronic equipment
  • Mobile devices
Step5Bar-code shipping tag
VJ1210A102KXEAT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount, MLCC
  • Package / Case
    1210 (3225 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    VJ
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.098W 3.20mmx2.50mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Temperature Coefficient
    C0G NP0
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Applications
    General Purpose
  • Capacitance
    1000pF
  • Voltage - Rated DC
    500V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    2.5mm
  • Case Code (Metric)
    3225
  • Case Code (Imperial)
  • Capacitor Type
    CERAMIC CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Multilayer
    Yes
  • Height
    1.7mm
  • Thickness (Max)
    0.073 1.85mm
  • Thickness
    1.8542mm