  • VLS252008ET-6R8M
VLS252008ET-6R8M
advertisement
Manufacturer No:
VLS252008ET-6R8M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-VLS252008ET-6R8M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLS252008ET-6R8M
Description:
Fixed Inductors 6.8uH 0.818ohm 0.49A +/-20%
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLS252008ET-6R8M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 2 months ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Material - Core
    Ferrite
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Series
    VLS-E
  • Size / Dimension
    0.098Lx0.079W 2.50mmx2.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • Resistance
    818mOhm
  • HTS Code
  • Shielding
    Shielded
  • Current Rating
    500mA
  • Case Code (Metric)
    2520
  • Inductance
    6.8μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    818mOhm Max
  • Max DC Current
    500mA
  • Current - Saturation
    490mA
  • Height
    800μm
  • Height Seated (Max)
    0.031 0.80mm