  • VLS4012ET-330M
VLS4012ET-330M
advertisement
Manufacturer No:
VLS4012ET-330M
Manufacturer:
TDK Corporation
HK JDW NO:
769-VLS4012ET-330M
Package:
Nonstandard
Datasheet:
VLS4012ET-330M
Description:
FIXED IND 33UH 470MA 804 MOHM
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VLS4012ET-330M
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    PRODUCTION (NOT RECOMMENDED FOR NEW DESIGN) (Last Updated: 1 month ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    Nonstandard
  • Terminal Shape
    ONE SURFACE
  • Material - Core
    Ferrite
  • Shape/Size Description
    RECTANGULAR PACKAGE
  • Operating Temperature
    -40°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2003
  • Series
    VLS
  • Size / Dimension
    0.157Lx0.157W 4.00mmx4.00mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Wirewound
  • HTS Code
  • Packing Method
    TR
  • Shielding
    Shielded
  • Number of Functions
    1
  • Depth
    4.1mm
  • Current Rating
    470mA
  • Military Standard
    Not
  • Case Code (Metric)
    4012
  • Inductance
    33μH
  • Test Frequency
    1MHz
  • DC Resistance (DCR)
    804mOhm Max
  • Max DC Current
    530mA
  • Inductor Application
    POWER INDUCTOR
  • Terminal Placement
    DUAL ENDED
  • Case/Size Code
    4040-12M
  • Inductance Tolerance
    20%
  • RMS Current (Irms)
    700mA
  • Self Resonant Frequency
    1MHz
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm