  • VLZ12A-GS18
VLZ12A-GS18
advertisement
Manufacturer No:
VLZ12A-GS18
HK JDW NO:
884-VLZ12A-GS18
Package:
SOD-80 Variant
Datasheet:
VLZ12A-GS18
Description:
12Ohm 11.42V 40μA @ 10.6V -65°C~175°C 500mW SOD-80 Variant
Step5Bar-code shipping tag
VLZ12A-GS18
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOD-80 Variant
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -65°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    Automotive, AEC-Q101
  • Published
    2014
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Power Dissipation
    500mW
  • Pin Count
    2
  • Impedance
    12Ohm
  • Element Configuration
    Single
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    40μA @ 10.6V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.5V @ 200mA
  • Max Reverse Leakage Current
    40nA
  • Impedance-Max
    12Ohm
  • Zener Voltage
    11.42V