  • VMS-225-48
VMS-225-48
advertisement
Manufacturer No:
VMS-225-48
Manufacturer:
CUI
HK JDW NO:
193-VMS-225-48
Package:
Datasheet:
VMS-225-48
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 120W/225W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VMS-225-48
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~70°C With Derating
  • Series
    VMS-225 (225W)
  • Size / Dimension
    4.00Lx2.00W x 1.00 H 101.6mmx50.8mmx25.4mm
  • Feature
    Adjustable Output, Standby Output, Universal Input
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Number of Terminations
    11
  • Type
    Open Frame
  • Applications
    Medical
  • Power (Watts)
    120W 225W Forced Air
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    UNSPECIFIED
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE, cURus, NEMKO
  • Efficiency
    94%
  • Voltage - Isolation
    4.2kV
  • Output Voltage
    48V
  • Voltage - Output 1
    48V
  • Input Voltage-Nom
    115V
  • Trim/Adjustable Output
    YES
  • Current - Output (Max)
    4.69A
  • Voltage - Input
    80V~264VAC