  • VND10N06-1
VND10N06-1
advertisement
Manufacturer No:
VND10N06-1
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VND10N06-1
Package:
TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Datasheet:
VND10N06-1
Description:
N-Channel 2.25mm PMIC OMNIFET?, VIPower? Series VND10 TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Purchasing and Inquiry
VND10N06-1 Overview
It is packaged in the form of a Tube.It is included with the TO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA package as well.Mounting type Through Hole is selected for the LED driving board.The switch type of this switch is General Purpose.By default, it is set to output 1.Operation is based on a supply voltage of Not Required.There is a maximum output voltage of N-Channel volts on this LED driver.This object belongs to the VND10 family.It contains 3 terminations.As far as functions are concerned, the lighting driver has 1.Maximum output current falls to 6A when operation criteria are met.The lighting driver is mounted in the direction of Through Hole.A total of 3 pins are included in this LED driver.It has a resistance of 150mOhm.This electrical component is part of the OMNIFET?, VIPower? series.It is set to 6A in this case.It requires a maximum current requirement of 150μA.
VND10N06-1 Features
Resistance of 150mOhm
VND10N06-1 Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND10N06-1 Power Switches ICs applications.
  • Low Voltage I/O System Power
  • Wireless/Networking Cards
  • PDAs
  • PC Cards
  • Wearable Devices
  • Storage Drives
  • Mobile Communication Devices
  • Hard Disk Drives
  • Portable Video Game Players
  • Various applications equipped with buttons
Step5Bar-code shipping tag
VND10N06-1
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
  • Weight
    3.949996g
  • Packaging
    Tube
  • Series
    OMNIFET™, VIPower™
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    150mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Power Dissipation
    35W
  • Technology
    MOS
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.25mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    VND10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-XSIP-T3
  • Number of Outputs
    1
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    6A
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    150μA
  • Output Configuration
    Low Side
  • Power Dissipation
    35W
  • Output Current
    6A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    150μA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Switch Type
    General Purpose
  • Output Characteristics
    OPEN-DRAIN
  • Continuous Drain Current (ID)
    10A
  • Output Polarity
    TRUE
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Input Characteristics
    SCHMITT TRIGGER
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Drain to Source Breakdown Voltage
    60V
  • Output Peak Current Limit-Nom
    10A
  • Rds On (Typ)
    150m Ω
  • Drain to Source Resistance
    300mOhm
  • Turn Off Time
    2.3 µs
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER CURRENT; OVER VOLTAGE; THERMAL
  • Height Seated (Max)
    7.4mm
  • Length
    6.5mm
  • Width
    2.3mm