  • VND5E050MJTR-E
VND5E050MJTR-E
advertisement
Manufacturer No:
VND5E050MJTR-E
Manufacturer:
STMicroelectronics
HK JDW NO:
761-VND5E050MJTR-E
Package:
12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
N-Channel 0.8mm PMIC VIPower? Series VND5E050 12 Pin 13V 12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
VND5E050MJTR-E Overview
As a result, it is packaged in the form of a Tape & Reel (TR).The 12-PowerLSOP (0.154, 3.90mm Width) package contains it.This LED driving board is mounted using the mounting type Surface Mount.It owns the General Purpose switch type.It is recommended that the temperature be set to -40°C~150°C TJ for reliable performance.The lighting driver is equipped with 2 outputs that can be used.The LED driving board operates at Not Required volts.There is a maximum output voltage of N-Channel volts.It has a total of Auto Restart features.As you can see, it comes from the VND5E050 family.As a result, there are 12 terminations.It is necessary to use the 12 pins in order to operate the LED driver.It is important to note that the LED driving board has 1 functions.The maximum output current is reduced to 19A to meet the operation criteria.It is possible to achieve a high level of efficiency with a supply voltage of 13V.The lighting driver is mounted in the direction of Surface Mount.There are 12 pins in total on this board.There is an electrical component included in the VIPower? series.The LED driver is self-contained in an econtainer with Peripheral Drivers capacity.In order to achieve the best efficiency, the supply voltage should be set to 13V.For its operation, a maximum current requirement of 6mA is required.
VND5E050MJTR-E Features
Supplied from 13V
VND5E050MJTR-E Applications
There are a lot of STMicroelectronics VND5E050MJTR-E Power Switches ICs applications.
  • Set-top-box
  • Wearable Devices
  • Hot-Swap Systems
  • Smart Phones, Feature Phones
  • Gaming
  • Wireless/Networking Cards
  • Wireless Headsets
  • USB Protection
  • USB3.1 Power Delivery
  • PDAs
Step5Bar-code shipping tag
VND5E050MJTR-E
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    13V
  • Terminal Pitch
    0.8mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    VND5E050
  • Pin Count
    12
  • Number of Outputs
    2
  • Output Type
    N-Channel
  • Max Output Current
    19A
  • Operating Supply Voltage
    13V
  • Interface
    On/Off
  • Nominal Supply Current
    3mA
  • Output Configuration
    High Side
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    Not Required
  • Max Supply Current
    6mA
  • Input Type
    Non-Inverting
  • Turn On Delay Time
    20 μs
  • Switch Type
    General Purpose
  • Turn-Off Delay Time
    45 μs
  • Ratio - Input:Output
    1:1
  • Voltage - Load
    4.5V~28V
  • Driver Number of Bits
    2
  • Fault Protection
    Current Limiting (Fixed), Over Temperature, Over Voltage
  • Rds On (Typ)
    50m Ω (Max)
  • Built-in Protections
    TRANSIENT; OVER VOLTAGE; THERMAL; UNDER VOLTAGE
  • Output Current Flow Direction
    SOURCE
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    12
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ