  • VPL16-1600
VPL16-1600
advertisement
Manufacturer No:
VPL16-1600
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPL16-1600
Package:
Datasheet:
VPL16-1600
Description:
Transformer,split bobbin,pri:115/230V,sec:25VA,16V@1.57A,8V@3.13A,leads
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPL16-1600
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.3lbs 589.7g
  • Published
    2013
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    53.98mm Lx82.55mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Current Rating
    3.13A
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Approval Agency
    UL
  • Voltage - Isolation
    3500Vrms
  • Output Voltage
    8V
  • Max Output Current
    1.57A
  • Output Current
    3.13A
  • Power - Max
    25.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    16V
  • Secondary Current
    1.57A
  • Height Seated (Max)
    49.22mm