  • VPL25-1000
VPL25-1000
advertisement
Manufacturer No:
VPL25-1000
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPL25-1000
Package:
Datasheet:
VPL25-1000
Description:
Power Transformers Chassis, Lead, 25VA 25.2VDC@0.99A Series
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPL25-1000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    25.2V
  • Secondary Winding(s)
    Dual
  • Height
    49.19mm
  • Height Seated (Max)
    49.22mm
  • Length
    53.98mm
  • Width
    79.37mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Weight
    1.3lbs 589.7g
  • Published
    2007
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    53.98mm Lx82.55mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Current Rating
    1.98A
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    3500Vrms
  • Output Voltage
    12.6V
  • Max Output Current
    990mA
  • Current - Output (Max)
    0.99A
  • Output Current
    1.98A
  • Power - Max
    25.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V