  • VPL28-1700
VPL28-1700
advertisement
Manufacturer No:
VPL28-1700
HK JDW NO:
814-VPL28-1700
Package:
Datasheet:
VPL28-1700
Description:
Power Transformers Chassis, 50VA, 6Pin 28VDC@1.786A Series
Step5Bar-code shipping tag
VPL28-1700
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    6
  • Weight
    2.3lbs 1kg
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    57.15mm Lx101.6mm W
  • Power Rating
    50W
  • Max Power Dissipation
    50W
  • Current Rating
    3.572A
    3500Vrms
  • Output Voltage
    14V
  • Max Output Current
    1.786A
  • Output Current
    3.572A
  • Power - Max
    50.0VA
  • Nominal Input Voltage
    115V
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    28V
  • Height
    65.07mm
  • Height Seated (Max)
    65.09mm