  • VPS16-2700
VPS16-2700
advertisement
Manufacturer No:
VPS16-2700
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPS16-2700
Package:
Datasheet:
VPS16-2700
Description:
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPS16-2700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Flanges, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Number of Pins
    10
  • Weight
    1.6lbs 725.7g
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    58.67mm Lx50.80mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Quick Connect
  • Type
    Laminated Core
  • Power Rating
    43W
  • Max Power Dissipation
    43W
  • Termination Style
    Solder, Quick Connect
  • Approval Agency
    CSA, UL, VDE
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Max Output Current
    2.7A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 5.4A Series 2.7A
  • Power - Max
    43VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 8V Series 16V
  • Height Seated (Max)
    54.10mm