  • VPT100-5000
VPT100-5000
advertisement
Manufacturer No:
VPT100-5000
Manufacturer:
Triad Magnetics
HK JDW NO:
814-VPT100-5000
Package:
100
Datasheet:
VPT100-5000
Description:
XFRMR TOROIDAL 500VA CHAS MOUNT
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VPT100-5000
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    13 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount, Panel
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    100
  • Weight
    9.3lbs 4.2kg
  • Published
    2011
  • Series
    Chassis Mount: World Series™
  • Size / Dimension
    140.00mm Diax60.00mm W
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    Not Applicable
  • Termination
    Wire Leads
  • Type
    Toroidal
  • Power Rating
    500W
  • Max Power Dissipation
    500W
  • Termination Style
    Wire Leads
  • Voltage - Isolation
    4000Vrms
  • Output Voltage
    100V
  • Max Output Current
    5A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 10A Series 5A
  • Output Current
    5A
  • Power - Max
    500VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Primary Winding(s)
    Dual
  • Center Tap
    No
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 50V Series 100V
  • Height
    58mm
  • Height Seated (Max)
    66.0mm