  • VPT24-1040
VPT24-1040
advertisement
Manufacturer No:
VPT24-1040
HK JDW NO:
814-VPT24-1040
Package:
Datasheet:
VPT24-1040
Description:
TRIAD MAGNETICS VPT24-1040 TRANSFORMER, TOROIDAL, 2 X 12V, 25VA
Step5Bar-code shipping tag
VPT24-1040
  • Weight
    0.882lb 400.07g
  • Published
    2014
  • Size / Dimension
    71.00mm Diax32.00mm W
  • Power Rating
    25W
  • Max Power Dissipation
    25W
  • Output Voltage
    24V
  • Max Output Current
    1.04A
  • Current - Output (Max)
    Parallel 2.08A Series 1.04A
  • Output Current
    1.04A
  • Power - Max
    25VA
  • Voltage - Primary
    115V 230V
  • Voltage - Secondary (Full Load)
    Parallel 12V Series 24V
  • Secondary Current
    2.08A
  • Height
    31.5mm
  • Height Seated (Max)
    34.0mm