  • VS-10CSH02-M3/86A
VS-10CSH02-M3/86A
advertisement
Manufacturer No:
VS-10CSH02-M3/86A
HK JDW NO:
884-VS-10CSH02-M3/86A
Package:
TO-277, 3-PowerDFN
Datasheet:
VS-10CSH02-M3/86A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-10CSH02-M3/86A
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    10 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    TO-277, 3-PowerDFN
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    FRED Pt®
  • JESD-609 Code
    e3
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, LOW LEAKAGE CURRENT, SNUBBER DIODE
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    FLAT
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    2
  • Element Configuration
    Common Cathode
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Standard
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    2μA @ 200V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    980mV @ 5A
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Output Current-Max
    5A
  • Application
    HYPERFAST SOFT RECOVERY
  • Forward Voltage
    980mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    200V
  • Average Rectified Current
    5A
  • Number of Phases
    1
  • Reverse Recovery Time
    25 ns
  • Peak Reverse Current
    4.5μA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    200V
  • JEDEC-95 Code
    TO-277A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    130A
  • Height
    1.2mm
  • Length
    6.15mm
  • Width
    4.35mm