  • VS-10ETF10STRR-M3
VS-10ETF10STRR-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-10ETF10STRR-M3
HK JDW NO:
884-VS-10ETF10STRR-M3
Datasheet:
VS-10ETF10STRR-M3
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.33V @ 10A -40°C~150°C 100μA @ 1000V 2-Termination Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-10ETF10STRR-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2017
  • Part Status
    Active
  • HTS Code
  • Terminal Position
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Operating Temperature (Max)
    150°C
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 1000V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    1.33V @ 10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~150°C
  • Application
    FAST SOFT RECOVERY
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    1000V
  • Max Reverse Voltage (DC)
    1kV
  • Average Rectified Current
    10A
  • Reverse Recovery Time
    310 ns
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    155A