  • VS-10MQ100NPBF
VS-10MQ100NPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-10MQ100NPBF
HK JDW NO:
884-VS-10MQ100NPBF
Package:
DO-214AC, SMA
Datasheet:
VS-10MQ100NPBF
Purchasing and Inquiry
VS-10MQ100NPBF Overview
With this device, you'll get a maximum reverse leakage current of zero volts.A rectified current of 2.1A volts is averaged for this device.Forward current may not exceed 2.1A.Phase diode rectifier is the amount an object or material resists a heat flow to a specific temperature difference, and Phase diode rectifiers natural thermal resistance is 80 °C/W.120A is the maximum value of surge current that can be used.As far as output current is concerned, 1.5A is the maximum.
VS-10MQ100NPBF Features
a maximal reverse leakage current of 100μA volts
an average rectified current of 2.1A volts
1.5A is the maximum value
VS-10MQ100NPBF Applications
  • Switching Diode
  • Ultra High-Speed Switching
  • DC motor control and drives
  • Recirculating Diode
  • Welders
  • Power converters
  • Battery chargers
  • Reverse Polarity Protection
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
Step5Bar-code shipping tag
VS-10MQ100NPBF
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-214AC, SMA
  • Number of Pins
    2
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    C BEND
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Base Part Number
    10MQ100
  • Pin Count
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    100μA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    780mV @ 1A
  • Forward Current
    2.1A
  • Max Reverse Leakage Current
    100μA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    120A
  • Output Current-Max
    1.5A
  • Application
    HIGH POWER
  • Current - Average Rectified (Io)
    1A
  • Forward Voltage
    680mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    2.1A
  • Number of Phases
    1
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Capacitance @ Vr, F
    38pF @ 10V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    120A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    120A
  • Natural Thermal Resistance
    80 °C/W
  • Height
    2.2352mm
  • Length
    4.5974mm
  • Width
    2.8956mm