  • VS-10TQ045PBF
VS-10TQ045PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-10TQ045PBF
HK JDW NO:
884-VS-10TQ045PBF
Package:
TO-220-2
Datasheet:
VS-10TQ045PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-10TQ045PBF
    Select All
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    2mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    1.05kA
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    1.05kA
  • Natural Thermal Resistance
    2 °C/W
  • Height
    15.24mm
  • Length
    10.4902mm
  • Width
    4.6482mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    Unknown
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Published
    2008
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN (SN) - WITH NICKEL (NI) BARRIER
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Base Part Number
    10TQ045
  • Number of Elements
    1
  • Voltage
    45V
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current
    10A
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    6mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    760mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Max Reverse Leakage Current
    2mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~175°C
  • Max Surge Current
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    570mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    10A