  • VS-10TTS08-M3
VS-10TTS08-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-10TTS08-M3
HK JDW NO:
884-VS-10TTS08-M3
Package:
TO-220-3
Datasheet:
VS-10TTS08-M3
Purchasing and Inquiry
VS-10TTS08-M3 Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As the maximum repetition reverse voltage (Vrrm) of the device is 800V, its maximal repetition reverse voltage (Vrrm) is also 800V.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 30mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.
VS-10TTS08-M3 Features
its RMS current (Irms) is 10A
its current can be 30mA
VS-10TTS08-M3 Applications
  • Welders
  • Wind mill
  • Lighting control
  • Heat and temperature control
  • Battery charges
  • DC motor control and drives
  • Power converters
  • Uninterruptable power supplies
  • Motor starters
  • DC motor controls - AC motor controls
Step5Bar-code shipping tag
VS-10TTS08-M3
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Package / Case
    TO-220-3
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    3
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • JEDEC-95 Code
    TO-220AB
  • RMS Current (Irms)
    10A
  • Hold Current
    30mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    95A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    15mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    6.5A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.15V
  • Current - Off State (Max)
    1mA
  • Height
    9.02mm
  • Length
    10.66mm
  • Width
    4.82mm