  • VS-10WQ045FNTRR-M3
VS-10WQ045FNTRR-M3
advertisement
Manufacturer No:
VS-10WQ045FNTRR-M3
HK JDW NO:
884-VS-10WQ045FNTRR-M3
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Description:
Schottky Diode Rectifier Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed 630mV @ 10A -40°C~175°C 1mA @ 45V 2-Termination Tape & Reel (TR) TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-10WQ045FNTRR-M3
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • JESD-609 Code
    e3
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Common Anode
  • Speed
    Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    630mV @ 10A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    10A
  • Operating Temperature - Junction
    -40°C~175°C
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Max Reverse Voltage (DC)
    45V
  • Average Rectified Current
    10A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    45V
  • Capacitance @ Vr, F
    760pF @ 5V 1MHz
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    400A