  • VS-121NQ045PBF
VS-121NQ045PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-121NQ045PBF
HK JDW NO:
884-VS-121NQ045PBF
Package:
D-67 HALF-PAK
Datasheet:
VS-121NQ045PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-121NQ045PBF
    Select All
  • Factory Lead Time
    14 Weeks
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    D-67 HALF-PAK
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2014
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    1
  • ECCN Code
    EAR99
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, UL RECOGNIZED
  • Terminal Position
    UPPER
  • Terminal Form
    UNSPECIFIED
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • JESD-30 Code
    R-PUFM-X1
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    10mA @ 45V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    650mV @ 120A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Max Reverse Leakage Current
    10mA
  • Max Surge Current
    16kA
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    45V
  • Current - Average Rectified (Io)
    120A
  • Number of Phases
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    45V
  • Capacitance @ Vr, F
    5200pF @ 5V 1MHz
  • Non-rep Pk Forward Current-Max
    16000A