  • VS-12CWQ10FNTRPBF
VS-12CWQ10FNTRPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-12CWQ10FNTRPBF
HK JDW NO:
884-VS-12CWQ10FNTRPBF
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
VS-12CWQ10FNTRPBF
Purchasing and Inquiry
VS-12CWQ10FNTRPBF Overview
There will be no operation of this device when the forward voltage is set to 650mV.A surge current should be monitored and should not exceed 330A.Always operate the component at 100V volts.As long as the forward voltage is set to 12A, the device will operate.In devices such as this one, reverse voltage peak is set at 1mA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 1mA.
VS-12CWQ10FNTRPBF Features
650mV forward voltage
100V voltage
a peak voltage of 1mA
a reverse voltage peak of 1mA
VS-12CWQ10FNTRPBF Applications
  • Battery chargers
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • General Rectification
  • Rectifiers for UBS
  • Crowbar applications
  • Rectifier for drives applications
Step5Bar-code shipping tag
VS-12CWQ10FNTRPBF
  • Package / Case
  • Number of Pins
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2013
  • Part Status
    Obsolete
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
  • HTS Code
  • Subcategory
    Rectifier Diodes
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Base Part Number
    12CWQ10
  • Pin Count
    3
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
  • Voltage
    100V
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current
    10A
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1mA @ 100V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    800mV @ 6A
  • Forward Current
    12A
  • Max Reverse Leakage Current
    1mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    330A
  • Application
    HIGH POWER
  • Forward Voltage
    650mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    100V
  • Average Rectified Current
    6A
  • Peak Reverse Current
    1mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    100V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    330A
  • Diode Configuration
    1 Pair Common Cathode
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    330A
  • Natural Thermal Resistance
    1.5 °C/W