  • VS-12TQ040PBF
VS-12TQ040PBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-12TQ040PBF
HK JDW NO:
884-VS-12TQ040PBF
Package:
TO-220-2
Datasheet:
VS-12TQ040PBF
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
VS-12TQ040PBF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    TO-220-2
  • Number of Pins
    2
  • Diode Element Material
    SILICON
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Max Operating Temperature
    150°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    FREE WHEELING DIODE
  • Number of Elements
    1
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Diode Type
    Schottky
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    1.75mA @ 40V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    560mV @ 15A
  • Case Connection
    CATHODE
  • Forward Current
    15A
  • Max Reverse Leakage Current
    1.75mA
  • Operating Temperature - Junction
    -55°C~150°C
  • Max Surge Current
    990A
  • Application
    GENERAL PURPOSE
  • Forward Voltage
    710mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    40V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Number of Phases
    1
  • Peak Reverse Current
    1.75mA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    40V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    990A
  • Max Forward Surge Current (Ifsm)
    990A
  • Natural Thermal Resistance
    0.5 °C/W
  • Height
    9.02mm
  • Length
    10.66mm
  • Width
    4.82mm