  • VS-12TTS08SPBF
VS-12TTS08SPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-12TTS08SPBF
HK JDW NO:
884-VS-12TTS08SPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-12TTS08SPBF
Purchasing and Inquiry
VS-12TTS08SPBF Overview
Rather than emphasizing the current's direction, the RMS current (Irms) describes its average strength.As the maximum repetition reverse voltage (Vrrm) of the device is 800V, its maximal repetition reverse voltage (Vrrm) is also 800V.During the 'ON' state, the holding current (hypostatic) can be 30mA, as it is the minimum current which must pass through a circuit for it to stay in the 'on' state.Insulation effectiveness can be determined by the leakage current, and its maximum leakage current can be 1mA.
VS-12TTS08SPBF Features
its RMS current (Irms) is 12.5A
its current can be 30mA
its maximal leakage current can be 1mA
VS-12TTS08SPBF Applications
  • Uninterruptable power supplies
  • Battery charges
  • Welders
  • Power converters
  • DC motor controls - AC motor controls
  • DC motor control and drives
  • Heat and temperature control
  • Motor starters
  • Wind mill
  • Lighting control
Step5Bar-code shipping tag
VS-12TTS08SPBF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2013
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER NICKEL
  • Subcategory
    Silicon Controlled Rectifiers
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    10
  • Pin Count
    3
  • JESD-30 Code
    R-PSSO-G2
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Number of Elements
    1
  • Configuration
    SINGLE
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    800V
  • RMS Current (Irms)
    12.5A
  • Hold Current
    30mA
  • Trigger Device Type
    SCR
  • Voltage - Off State
    800V
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    1V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    95A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    15mA
  • Leakage Current (Max)
    1mA
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    8A
  • Non-Repetitive Pk On-state Cur
    140 A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.2V
  • Critical Rate of Rise of Off-State Voltage-Min
    150V/us