  • VS-15ETL06STRLPBF
VS-15ETL06STRLPBF
advertisement
Manufacturer No:
VS-15ETL06STRLPBF
HK JDW NO:
884-VS-15ETL06STRLPBF
Package:
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet:
VS-15ETL06STRLPBF
Description:
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 2.2V @ 15A -65°C~175°C 50μA @ 600V Tape & Reel (TR) TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
Step5Bar-code shipping tag
VS-15ETL06STRLPBF
  • Factory Lead Time
    11 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    3
  • Supplier Device Package
    TO-263AB (D2PAK)
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    Automotive, AEC-Q101, FRED Pt®
  • Part Status
    Discontinued
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Max Operating Temperature
    175°C
  • Min Operating Temperature
    -65°C
  • Element Configuration
    Single
  • Speed
    Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
  • Current - Reverse Leakage @ Vr
    50μA @ 600V
  • Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
    2.2V @ 15A
  • Forward Current
    15A
  • Operating Temperature - Junction
    -65°C~175°C
  • Max Surge Current
    250A
  • Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
    600V
  • Current - Average Rectified (Io)
    15A
  • Forward Voltage
    990mV
  • Max Reverse Voltage (DC)
    600V
  • Average Rectified Current
    15A
  • Reverse Recovery Time
    29 ns
  • Peak Reverse Current
    100nA
  • Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm)
    600V
  • Peak Non-Repetitive Surge Current
    250A
  • Recovery Time
    220 ns
  • Reverse Voltage (DC)
    600V